Kwas szikimowy - działanie i przeciwwskazania

Kwas szikimowy - działanie i przeciwwskazania

Kwas szikimowy pozyskiwany jest z anyżu gwiaździstego, Shikimi, od którego pochodzi jego nazwa. To związek o bardzo szerokim zastosowaniu, od dziesięcioleci stosowany w farmacji, a od niedawna również w preparatach kosmetycznych.
Zaliczany jest do najłagodniejszych kwasów z grupy AHA, dlatego może być wykorzystywany w pielęgnacji każdego typu skóry, nawet naczyniowej, która z natury jest bardzo wrażliwa. Kwas szikimowy działanie ma bardzo wszechstronne – od antybakteryjnego i przeciwgrzybiczego po antyoksydacyjne i złuszczające. Dlatego warto poznać ten składnik lepiej.

Kwas szikimowy działanie

Jak działa kwas szikimowy?  Jak wspomnieliśmy, jest łagodnym kwasem, a mimo to bardzo skutecznie złuszczającym skórę, nawet przy niskich stężeniach. Sprawdza się również w pielęgnacji skóry przesuszonej – wpływa pozytywnie na poprawę nawilżenia skóry, ponieważ wiąże wodę w naskórku i ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Jakie jeszcze kwas szikimowy działanie zapewnia? Oto kilka podstawowych jego zastosowań w kosmetykach:

Peelingi chemiczne: Kwas szikimowy jest często używany w peelingach chemicznych do usuwania martwego naskórka. Dzięki temu wpływa korzystnie na poprawę tekstury skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień.

Leczenie trądziku: Kwas szikimowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, z tendencją do występowania trądziku. Pomaga w odblokowaniu porów, reguluje pracę gruczołów łojowych. Hamuje też namnażanie bakterii, co zdecydowanie ogranicza pojawianie się nowych ognisk zapalnych na skórze.

Działanie anti-aging: Kwas szikimowy ma właściwości antyoksydacyjne – neutralizuje wolne rodniki, a zatem wpływa na spowolnienie procesu starzenia skóry. Działa też korzystnie na wzrost elastyczności skóry i wygładzenie zmarszczek.

Rozjaśnianie skóry: Ten kwas wspomaga rozjaśnianie przebarwień skórnych, takich jak plamy słoneczne czy przebarwienia potrądzikowe. Wyrównuje też koloryt skóry dojrzałej.

Stymulacja produkcji kolagenu: Kwas szikimowy pobudza produkcję kolagenu w skórze, co wpływa na poprawę jej elastyczności i jędrności.

Oczyszczanie skóry: Dzięki właściwościom antybakteryjnym i złuszczającym, kwas szikimowy może pomóc w dogłębnym oczyszczaniu skóry, zwłaszcza u osób z problematyczną lub tłustą cerą.

Redukcja rozszerzonych porów: Kwas szikimowy wpływa na zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów skóry, co jest istotne dla osób borykających się z nadmierną produkcją sebum.

Kwas szikimowy czy jest bezpieczny dla skóry?

Choć kwas szikimowy jest najłagodniejszym z kwasów AHA i może być stosowany na skórze w celach kosmetycznych, to należy zachować ostrożność, aby uniknąć podrażnień lub innych działań niepożądanych. Bezpieczeństwo stosowania kwasu szikimowego zależy od kilku czynników, takich jak jego stężenie, rodzaj skóry, częstotliwość stosowania oraz indywidualna reakcja skóry na ten składnik.

Oto kilka ważnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa stosowania kwasu szikimowego na skórze:

Rodzaj skóry: Na podrażnienia najbardziej narażone są osoby ze skórą suchą oraz skłonną do alergii.

Stężenie kwasu: Produkty z niższym stężeniem są zazwyczaj mniej agresywne dla skóry. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania i unikać przekraczania zalecanej ilości lub częstotliwości aplikacji.

Test skórny: Zawsze zaleca się przeprowadzenie testu skórnego przed rozpoczęciem regularnego stosowania produktu zawierającego kwas szikimowy. Jak go przeprowadzić? Nałóż niewielką ilość produktu na mały obszar skóry i obserwuj reakcję przez kilka dni. Jeśli wystąpią podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenie lub inne niepożądane reakcje, nie należy stosować produktu.

Obserwowanie reakcji skóry na kwas: Po włączeniu do swojej pielęgnacji kosmetyków z kwasem szikimowym powinniśmy bacznie obserwować swoją skórę. Jeśli wystąpią poważne podrażnienia lub reakcje alergiczne, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z dermatologiem.

Unikanie ekspozycji na słońce: Po zastosowaniu produktu zawierającego kwas szikimowy skóra może być bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV (w wyniku stosowania kosmetyków z kwasami zmniejsza się grubość warstwy rogowej chroniącej skórę przed promieniami UV). Dlatego zawsze powinniśmy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym na obszarach skóry leczonych kwasem szikimowym i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Pamiętaj, że to, co działa dobrze dla jednej osoby, może nie działać tak samo dla innej, więc indywidualna reakcja na kwas szikimowy może być zróżnicowana. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące stosowania kwasu szikimowego na swojej skórze, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który może dostosować rekomendacje do Twoich indywidualnych potrzeb i typu skóry.

Kwas szikimowy w ciąży

Czy mogę stosować kwas szikimowy w ciąży? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań, związanych z pielęgnacją kwasami. A dlaczego tak trudno o jednoznaczną odpowiedź? Przede wszystkim z uwagi na to, że nie przeprowadza się badań kosmetyków na kobietach w ciąży i mamach karmiących piersią. Brakuje zatem jednoznacznych, potwierdzonych danych na temat bezpieczeństwa stosowania takich kosmetyków. A skoro nie możemy jasno zadeklarować, że kwas szikimowy w ciąży może być stosowany bez narażania przyszłej mamy i jej potomstwa na ryzyko, to pozostaje nam zachować szczególną ostrożność.

Należy również pamiętać, że w okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych A te nie pozostają bez wpływu na skórę, która może być bardziej wrażliwa niż zwykle i łatwiej reagować podrażnieniem. W związku z tym kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i unikać kosmetyków z kwasami o wysokich stężeniach, intensywniejszych peelingów chemicznych czy innych kuracji złuszczających. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego należy podejmować świadome decyzje dotyczące pielęgnacji skóry w trakcie ciąży.

Kwas szikimowy - z czym nie łączyć?

Kwas szikimowy należy do grupy kwasów AHA, działających złuszczająco, dlatego powinniśmy pamiętać, że jego stosowanie powinno być dobrze zaplanowane.  Oto kilka wskazówek dla tych wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie jakich składników w kosmetykach unikać, wprowadzając do pielęgnacji kwasy AHA? Bo skoro nie jest to obojętne dla naszej skóry, to dobrze jest dowiedzieć się więcej o tym jak wprowadzić kwas szikimowy, z czym nie łączyć, by uzyskać najlepsze efekty i cieszyć się gładką, zdrową skórą?

Słońce: Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, zawierających kwas szikimowy, może sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Dlatego ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej podczas stosowania kwasu szikimowego.

Inne produkty o silnym działaniu złuszczającym: Kwas szikimowy jest sam w sobie substancją złuszczającą skórę. Stosowanie go razem z innymi produktami o podobnym działaniu, takimi jak retinoidy czy inne kwasy owocowe, może prowadzić do nadmiernego złuszczania skóry, podrażnień i suchości.

Preparaty z alkoholem w składzie: Sięganie po produkty zawierające alkohol (na przykład toniki z alkoholem w składzie) i jednoczesne stosowanie kosmetyków z kwasem szikimowym może prowadzić do nadmiernego przesuszenia i podrażnienia skóry.

Skóra uszkodzona lub podrażniona: Kwas szikimowy może działać drażniąco na skórę, więc nie należy go stosować na już podrażnioną lub uszkodzoną skórę (np. ze świeżymi bliznami). Tego składnika powinny też unikać osoby borykające się z chorobami skóry, takimi jak egzema, łuszczyca.  Może to tylko pogorszyć stan skóry.

Produkty o niskim pH: Kwas szikimowy jest kwasem, więc nie jest zalecane łączenie go z innymi produktami o bardzo niskim pH, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego obniżenia pH skóry i podrażnień.

Zbyt częste stosowanie: Stosowanie produktów zawierających kwas szikimowy zbyt często, zwłaszcza w dużych ilościach, może prowadzić do nadmiernego złuszczania skóry i podrażnień. Należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości stosowania.

Pamiętaj, że reakcja skóry na kwas szikimowy może być różna u różnych osób, dlatego zawsze warto przeprowadzić test skórny przed rozpoczęciem stosowania produktu zawierającego ten składnik i skonsultować się z dermatologiem w przypadku jakichkolwiek obaw lub problemów ze skórą.

Z czym łączyć kwas szikimowy?

Znamy już odpowiedź na pytanie: kwas szikimowy z czym nie łączyć? A które składniki będą bezpieczne w połączeniu z kwasem szikimowym? Oto kilka podpowiedzi, po jakie składniki i produkty sięgnąć, by uzupełnić swoją rutynę pielęgnacyjną i osiągnąć jak najlepsze rezultaty:

Kremy nawilżające: Kwas szikimowy może powodować suchość skóry, dlatego warto łączyć go z dobrze dobranym kremem nawilżającym. Nawilżający krem pomoże zredukować potencjalne podrażnienia i suchość wywołane stosowaniem kwasu.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym: Stosowanie produktów zawierających kwas szikimowy zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Dlatego w ciągu dnia powinniśmy zabezpieczać naszą skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Produkty z ceramidami: Ceramidy pomagają w odbudowie bariery ochronnej skóry. Można je stosować podczas kuracji kwasem szikimowym, aby wzmocnić ochronę skóry i zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Kwas hialuronowy: Kwas szikimowy można łączyć z kwasem hialuronowym, który wpływa na poprawę nawilżenia skóry.

Delikatne mydło lub żel do mycia twarzy: Dla utrzymania skóry w czystości i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i makijażu, stosuj delikatne mydło lub żel do mycia twarzy.

Jednak zawsze ważne jest, aby używać produktów zawierających kwas szikimowy z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ nadmierne stosowanie może prowadzić do podrażnień skóry.