Jak dbać o skórę naczynkową?

Jak dbać o skórę naczynkową?

Naczynka tworzą siatkę niewielkich naczyń włosowatych, których główną funkcją jest zaopatrywanie komórek w tlen i substancje odżywcze. Najbardziej zewnętrzną warstwą ludzkiego ciała, w której znajdują się naczynka jest skóra właściwa.  

Skóra naczynkowa jest delikatna, wrażliwa, cienka i płytko unaczyniona. Łatwo ulega zaczerwienieniom i nadmiernie reaguje na czynniki  zewnętrzne i wewnętrzne.  

Ponadto charakteryzuje się rozszerzonymi naczynkami, które z czasem stają się coraz bardzo widoczne, a ich ścianki kruche i łatwo pękają. Skóra szybko staje się zaczerwieniona, sucha i bardziej wrażliwa. Pojawiają się pajączki bądź cienie. Ponadto zmianom towarzyszy często nieprzyjemne wrażenie przegrzania lub pieczenia skóry. 

Pękające naczynka na twarzy – stopień zaawansowania

ETAP I

Zaczerwienienia i rumień skóry twarzy - początkowo o charakterze przemijającym. Zmiany pojawiają się przy zmianach temperatur lub pod wpływem emocji

ETAP II

Zaczerwienienia przybiera formę stalą, rumień staje się prawie nieprzemijający. Zmiany pojawiają się głównie w okolicy nosa, policzków i brody, gdzie można dostrzec liczne rozszerzone lub popękane naczynka

ETAP III

Zaczerwienienia utrwalają się, tworząc stan przewlekły - liczna sieć popękanych naczynek zlewa się w sinoczerwone plamy

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej powinny zawierać:

  • witaminy: witaminę C oraz P (rutynę)
  • roślinne substancje obkurczające, wzmacniające i uelastyczniające naczynka (np. arnika, kasztanowiec, miłorząb)
  • substancje łagodzące uspokajające skórę
  • substancje zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (np. filtry UV)

Poznaj linię ARNICA

Linia Arnica marki FLOSLEK PHARMA to dermokosmetyki, które zapewniają kompleksową pielęgnację wymagającej i wrażliwej cery naczynkowej, płytko unaczynionej, skłonnej do zaczerwienień oraz skóry skłonnej do siniaków i podpuchnięć.