Skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, a duże nagromadzenie komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne czyni ją bardzo wrażliwą. W okolicach oczu skóra jest słabiej unaczyniona, co sprawia, że krążenie krwi i limfy jest tutaj znacznie słabsze, stąd skłonność do powstawania obrzęków. Dodatkowo, skóra w tym miejscu jest prawie zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych oraz podściółki tłuszczowej, co czyni ją podatną na przesuszenie, podrażnienia i szybsze starzenie.

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga stosowania preparatów łagodzących podrażnienia, nawilżających i przeciwdziałających starzeniu się skóry.  Najważniejszym etapem pielęgnacji jest demakijaż. Należy go wykonywać bardzo dokładnie i delikatnie, nie powodując rozciągania skóry. Kosmetyki służące do demakijażu oczu w delikatny i skuteczny sposób usuwają makijaż i zanieczyszczenia. Zawierają substancje nawilżające i odświeżające. Bardzo ważne jest, aby demakijaż oczu wykonać przed snem. W przypadku niewykonania demakijażu pozostałości kosmetyków powodują przesuszanie się skóry wokół oczu, a w konsekwencji przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Pozostałości tuszu do rzęs i innych barwnych kosmetyków kolorowych mogą powodować alergie, podrażnienia spojówek delikatnej skóry wokół oczu.

Brak makijażu nie zwalnia nas jednak z konieczności oczyszczania skóry okolic oczu. Dużą wagę do higieny oczu powinny przywiązywać osoby ze skłonnością do suchości oczu, swędzenia, uczucia piasku pod powiekami. Wyzwaniem może być też pielęgnacja skóry powiek i u nasady rzęs w przypadku obecności nużeńców. W takiej sytuacji powinniśmy sięgać po specjalistyczne preparaty: płyny lub chusteczki jednorazowe, o pH zbliżonym do naturalnego pH łez. Oczyszczą one skórę powiek i u nasady rzęs z zalegających zanieczyszczeń oraz wydzieliny, zniwelują objawy podrażnień wywołanych czynnikami zewnętrznymi, zredukują zaczerwienienia oraz dyskomfort skóry na powiekach i ich brzegach. Zawarte w nich składniki aktywne, takie jak świetlik lekarski, zielona herbata, pantenol czy alantoina nawilżą, ukoją i zregeneruje wrażliwą, przesuszoną skórę powiek, przez co wzmocnią jej naturalną barierę ochronną.

Kolejnym etapem pielęgnacji jest odbudowa warstwy hydrolipidowej naskórka i staranne jej nawilżenie.  Kluczowym elementem jest odpowiedni dobór kosmetyków. Dla osób młodych, przed 30. rokiem życia, najlepszym wyborem będą lekkie żele, których receptura oparta jest na bazie witamin i wyciągów z roślin. Wraz z upływem czasu pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga stosowania preparatów bardziej skoncentrowanych, o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym i odżywczym. Pojawienie się pierwszych zmarszczek zależy od wielu czynników, przede wszystkim od grubości skóry i jej odporności na wiotczenie. Przy użyciu odpowiednich kosmetyków można stymulować syntezę kolagenu przeciwdziałać powstawaniu drobnych zmarszczek, bruzd i tzw. "kurzych łapek".