Skóra sucha

Skóra sucha

Problem suchej skóry dotyczy coraz większej liczby osób. Jest to spowodowane różnymi czynnikami: mogą być nimi warunki klimatyczne, nieprawidłowa dieta i pielęgnacja czy stosowanie detergentów. Może dotyczyć każdego rodzaju skóry, nawet łojotokowej, kiedy ta zostanie przesadnie odwodniona poprzez zniszczenie bariery ochronnej detergentami lub agresywnymi kosmetykami przeciwłojotokowymi. Zjawisko suchej skóry może występować w przebiegu chorób takich jak AZS, przewlekła niewydolność nerek czy niedoczynność tarczycy. Każda skóra staje się sucha w podeszłym wieku, kiedy w naskórku spada tempo produkcji lipidów.

Sucha skóra jest cienka, bardzo delikatna, matowa, zszarzała i szorstka w dotyku (ma skłonność do łuszczenia się). Ujścia mieszków włosowych (pory) nie są rozszerzone oraz nie występują zaskórniki. Łatwo tworzą się w niej drobne zmarszczki, przez co szybciej widoczne są oznaki starzenia. Często przysparza dolegliwości takich jak swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia i jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne. Jest częściej narażona na urazy i podrażnienia.

Pielęgnacja skóry suchej

Cera sucha wymaga specjalnej pielęgnacji. Nieprawidłowa może sprawić, że cera sucha  bardzo szybko stanie się cerą wrażliwą.

Przy pielęgnacji skóry suchej warto pamiętać o stosowaniu preparatów, które będą miały działanie nawilżające i będą zatrzymywały wilgoć w naskórku. Dokonując wyboru kosmetyków, należy również sprawdzić, czy są specjalnie dedykowane skórze wrażliwej, ponieważ sucha skóra, częściej niż inne, jest skłonna do podrażnień i uczuleń.

Do mycia, zamiast tradycyjnego mydła, które ma działanie wysuszające, zaleca się stosowanie delikatnych preparatów nawilżających. Ważne jest także, by używać letniej, a nie gorącej wody, ponieważ minimalizujemy wtedy ryzyko wymycia lipidów wchodzących w skład lipidowej bariery ochronnej. Skóra sucha jest bardzo delikatna i wrażliwa, więc nie należy stosować peelingów ziarnistych, gdyż mogą ją podrażniać, powodować zaczerwienienia, a nawet pękanie.

Twarz należy oczyszczać za pomocą płynu lub mleczka do demakijażu. Preparat ten powinien spełniać trzy funkcje: oczyszczającą, nawilżającą i łagodzącą podrażnienia. Warto również pamiętać o właściwej tonizacji skóry suchej, która powinna być wykonana przy użyciu toniku bezalkoholowego, dedykowanemu do tego typu skóry. Tonik odświeża, wygładza i nawilża naskórek.

Najodpowiedniejsze dla skóry suchej są preparaty o działaniu odżywczym, nawilżającym i regenerującym. Cera sucha wymaga zarówno nawilżania, jak i natłuszczania, czyli odpowiednio – kremu nawilżającego i tłustego. W okresie letnim, na dzień należy stosować krem nawilżający, a na noc tłusty, natomiast zimą – odwrotnie. W pielęgnacji cery suchej warto pamiętać, by aplikacja kosmetyków nastąpiła do 2-3 minut po umyciu, co zmniejsza transepidermalną ucieczkę wody.

Szczególnej troski wymaga sucha skóra wokół oczu. Na dzień należy wklepać lekki, łatwo wchłaniający się żel nawilżający pod oczy, a na noc można dodatkowo zastosować krem przeciwzmarszczkowy, dedykowany cerze suchej lub wrażliwej. Krem nałożony na żel pozwala dłużej utrzymać wilgoć w skórze i intensyfikuje jego działanie.

Pielęgnację skóry suchej warto uzupełnić o maseczki nawilżająco-odżywcze do twarzy i balsamy do ciała o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Ich zadaniem jest ujędrnianie i nawilżanie skóry oraz wzmocnienie jej odporności na bodźce zewnętrzne.

Preparaty polecane do tego typu cery powinny zawierać m.in. aloes, żywokost, witaminę E, algi morskie, masło shea, glicerynę, hydrolizaty protein, emolienty.