Skóra naczynkowa

Skóra naczynkowa

Problemy naczynkowe występują u większości osób dorosłych. Mogą one polegać na pojedynczych rozszerzonych naczynkach lub skłonności do rumienia twarzy. Najbardziej narażone na ten problem są osoby z delikatną, cienką, wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Rozszerzone naczynka nazywamy teleangiektazjami. Są one trwale rozszerzonymi powierzchownymi naczyniami włosowatymi, które przeświecają przez naskórek. Teleangiektazje częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ hormony kobiece działają rozluźniająco na mięśnie naczyń krwionośnych i zwiększają skłonność do ich poszerzania się. Częstość występowania rozszerzonych naczynek wzrasta wraz z wiekiem, gdy pogarsza się mikrokrążenie i zmniejsza ilość produkowanego kolagenu w skórze.

Skóra naczynkowa

Rozszerzone naczynka częściej pojawiają się w pewnych okresach życia, np. u małych dzieci, w ciąży (5-6 miesiąc) oraz u osób starszych (tu znaczenie mają czynniki takie jak zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze). Czynniki zewnętrze sprzyjające pojawieniu się rozszerzonych naczynek to ekspozycja na słońce (poza promieniami UV, szkodliwe działanie ma promieniowanie cieplne), solarium, wiatr, duże wahania temperatury, duża wilgotność, alkohol i dym papierosowy.

Cera naczynkowa jest podatna na występowanie trądziku różowatego. W trądziku różowatym teleangiektazje zajmują policzki i skrzydełka nosa. Nowe zmiany mogą być następstwem źle dobranej pielęgnacji. W dalszych etapach rozwoju choroby mogą pojawić się grudki i krostki (konieczne jest leczenie dermatologiczne), a następnie zmiany przerostowe (najczęściej nosa).

Jak pielęgnować skórę naczyniową?

W profilaktyce rozszerzonych naczynek ważne jest stosowanie preparatów z filtrami UVA i UVB.  W okresie jesienno-zimowym należy chronić skórę przed zimnem i wilgocią za pomocą kremów ochronnych. Istotne jest unikanie nagłych zmian temperatur, a także przegrzania skóry np. w saunie, czy strumieniem ciepłego powietrza suszarki do włosów.

Składnikiem aktywnym, na który warto zwrócić uwagę w kosmetykach do pielęgnacji cery naczynkowej jest arnika górska. Skutecznie uszczelnia naczynia krwionośne oraz poprawia krążenie. Godne uwagi są również produkty z ekstraktem z kasztanowca, wyciągiem z miłorzębu japońskiego, z masłem Shea czy witaminą E. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja preparatami z substancjami wzmacniającymi ściany naczyń krwionośnych tj. witamina C, witamina K i rutyna. Skórę naczyniową myjemy delikatnym mleczkiem do demakijażu, następnie używamy bezalkoholowego toniku bogatego w zalecane substancje aktywne. Raz w tygodniu można wykonać peeling enzymatyczny lub Gommage peeling, a następnie nałożyć maseczkę, najlepiej z wyciągiem z arniki, kasztanowca lub z witaminą C lub E. W codziennej pielęgnacji cery naczynkowej doskonale sprawdzą się kremy zawierające łagodzący pantenol oraz alantoinę.