Skóra mieszana

Skóra mieszana

Cera mieszana jest zwykle tłusta w części środkowej twarzy - strefie T (czoło, nos, broda), a sucha po bokach. Dobór odpowiednich preparatów pielęgnujących oczyszczających i pielęgnujących jest przez to utrudniony. Bardziej widoczne od suchych policzków są centralne części twarzy, które nadmiernie się błyszczą i mają rozszerzone ujścia mieszków włosowych, tzw. pory. Zbyt agresywna pielęgnacja może doprowadzić do odwodnienia skóry, powodując nadprodukcję sebum i nasilenie problemu błyszczenia w strefie T oraz łuszczenie się naskórka na pozostałych częściach twarzy.

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Pielęgnacja skóry mieszanej w strefie T jest bardzo podobna jak w przypadku skóry tłustej. Natomiast na te partie skóry, które ulegają wysuszeniu (najczęściej są to policzki), należy dodatkowo zastosować preparaty o działaniu odżywczym, nawilżającym i regenerującym - odpowiednio – krem nawilżający i krem tłusty. W okresie letnim, na dzień należy stosować krem nawilżający, a na noc tłusty, natomiast zimą – odwrotnie.

Jakie składniki dla skóry mieszanej?

Do tego typu cery najlepiej stosować preparaty przygotowane specjalnie do cery mieszanej. Regulują one wydzielanie nadmiaru sebum, nie zaburzając warstwy lipidowej naskórka i jednocześnie nawilżają. Składniki pożądane w kosmetykach do cery mieszanej to m.in. kwasy owocowe,  kwas laktobionowy i migdałowy, egzopolisacharydy, glinka kaolinowa.