Skóra głowy i włosy

Skóra głowy i włosy

Skóra głowy różni się od skóry pokrywającej inne części ciała przede wszystkim tym, że przeważnie jest owłosiona. Na powierzchnię 1 cm2 przypada od 150 do nawet 750 włosów. W jej strukturze obecne są blisko siebie umieszczone torebki włosowe, z których wyrastają włosy. Podstawa mieszka włosowego znajdującego się w torebce włosowej jest popularnie zwana „cebulką włosa”. Mikroskopijne naczynia krwionośne doprowadzają do niej składniki odżywcze. Natomiast do górnej części mieszka włosowego uchodzą przewody gruczołów łojowych. Stan włosów odzwierciedla ogólną kondycję organizmu. Każda dolegliwość może spowodować osłabienie wzrostu, koloru lub wypadanie włosów.

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW

Włosy słabe, suche lub zniszczone

Skażone środowisko, ostre słońce, mróz, wiatr, klimatyzacja, farbowanie, częste używanie suszarki lub zła dieta i działanie wolnych rodników szkodzą włosom. Zniszczone włosy tracą swoją elastyczność, a ich łuski które powinny przylegać są odchylone i połamane. Na skutek niewłaściwej pielęgnacji włosy tracą blask, są matowe, przesuszone (szczególnie na końcówkach), szorstkie i podatne na plątanie.

Łupież

Łupież jest powszechnym i nieprzyjemnym problemem, często przewlekłym i nawrotowym. Za główne przyczyny łupieżu uważa się nadmierne rozmnażanie się grzyba z rodzaju Malassezia furfur oraz łojotok. Na nadmierny rozwój grzyba skóra głowy reaguje stanem zapalnym, wzmożonym łojotokiem oraz nadmiernym złuszczaniem naskórka. A to oznacza łupież. Inne przyczyny łupieżu: zaburzenia hormonalne np. związane z wiekiem, uwarunkowania genetyczne, dieta (np. niedobór witamin i mikroelementów, nadmierne spożycie cukru i tłuszczów), stres, czynniki klimatyczne, nieprawidłowa pielęgnacja włosów (nadmierne szczotkowanie, stosowanie nieodpowiedniej jakości kosmetyków np. zabiegi typu rozjaśnianie, farbowanie włosów lub trwała).

RODZAJE ŁUPIEŻU

Łupież suchy (zwykły): białe lub szaro-żółte łuski opadające na plecy i ramiona, rozprzestrzenia się na całą skórę głowy. Może przekształcić się w łupież tłusty,

Łupież tłusty (łojotokowy): rozwija się zazwyczaj z łupieżu suchego, łuski są tłuste, żółte, nawarstwione, przyczepione mocniej do skóry głowy. Włosy stają się tłuste i świecące. Może towarzyszyć rumień, świąd i zapalenie skóry. Łupież tłusty może prowadzić ostatecznie do łysienia,

Łupież pstry: żółtobrunatne plamy zlokalizowane na ogół w okolicach karku, pleców i klatki piersiowej. Może prowadzić do drobnopłatkowego złuszczania się zakażonej skóry.

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ GŁOWY I WŁOSY?

Przede wszystkim odpowiednio dobranym szamponem należy zmyć kurz i zanieczyszczenia oraz wcześniej zastosowane kosmetyki (np. odżywki, lakiery). Przy przesuszonych lub zniszczonych włosach warto sięgnąć po szampon regeneracyjny, przy łupieżu - po szampon dermatologiczny przeciwłupieżowy (najlepiej z odniesieniem się do rodzaju łupieżu). Włosy po umyciu powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem.