Kosmetyki hypoalergiczne – must have dla skóry wrażliwej

Kosmetyki hypoalergiczne – must have dla skóry wrażliwej

Czym charakteryzują się kosmetyki hypoalergiczne? Dla kogo są przeznaczone? Czym się wyróżniają? Jeśli masz skórę wrażliwą, skłonną do alergii, to ten wpis przybliży Ci tajniki jej pielęgnacji i podpowie, na co zwracać uwagę dobierając kosmetyki.

Kosmetyki hypoalergiczne, czyli jakie?

Potocznie kosmetyki hypoalergiczne to po prostu kosmetyki dla alergików. Sięgają po nie osoby, które na co dzień zmagają się z takimi problemami skórnymi jak: zaczerwienienie, podrażnienia, pieczenie, szczypanie czy łuszczenie naskórka. A takich osób stale przybywa… Według danych Mintel z 2019 roku z problemem wrażliwości skóry boryka się 43% kobiet we Francji, 48% kobiet we Włoszech i 32% mężczyzn w Wielkiej Brytanii. Dotyczy to osób w każdym wieku, o każdym typie skóry: suchej, łojotokowej, mieszanej. Wrażliwość skóry często towarzyszy schorzeniom takim jak: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik pospolity. Najczęściej występującym objawem skóry wrażliwej są suchość i zaczerwienienia. Dlatego w pielęgnacji cery wrażliwej szczególnie istotne jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia.

Problem skóry wrażliwej wynika przede wszystkim z zaburzeń funkcjonowania bariery naskórkowej. Nieszczelna bariera lipidowa naskórka powoduje zwiększoną przeznaskórkową utratę wody, ale też ułatwia wnikanie w głąb skóry alergenów, mikropyłów, bakterii, promieniowania słonecznego, przyczyniających się do rozwoju stanów zapalnych skóry. A to z kolei generuje kolejne problemy… Przy zaburzeniach bariery hydro-lipidowej skóra jest dużo bardziej podatna na podrażnienia: zdarza się, że ten sam kosmetyk, zastosowany na skórę podrażnioną, uczula, a w przypadku zdrowej skóry nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji.

Podrażnienie czy reakcja alergiczna - jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia?

Obserwujesz na swojej skórze zaczerwienienie, świąd, pieczenie, nadmierną suchość lub wysypkę? To znak, że dzieje się coś niedobrego. Ale jak odróżnić podrażnienie od reakcji alergicznej na kosmetyk?

Podrażnienia skóry występują niemal natychmiast po zastosowaniu kosmetyku, w miejscu, gdzie preparat zaaplikowaliśmy i ustępują wkrótce po usunięciu go ze skóry.

Objawy reakcji alergicznej pojawiają się zazwyczaj po pewnym czasie, najczęściej po 24 – 48 godzinach od zastosowania kosmetyku. Obejmują nie tylko samo miejsce aplikacji, widoczne mogą być też na skórze tam, gdzie kosmetyku nie nakładaliśmy. W takich przypadkach leczenie objawów trwa dłużej, często wymaga też konsultacji z dermatologiem.

Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że zdecydowana większość (bo ok. 90%) spośród wszystkich niepożądanych reakcji skórnych na kosmetyki to podrażnienia. Reakcje alergiczne występują zdecydowanie rzadziej.

Jak dobrać kosmetyki dla alergików?

U osób z problemem skóry wrażliwej stosowanie produktów kosmetycznych może powodować na skórze reakcje niepożądane m.in. alergiczny wyprysk kontaktowy, reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Skóra wrażliwa ma tendencję do powstawania zaczerwienień, co jest wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych i może stanowić jeden z objawów toczącego się stanu zapalnego. Osoby ze skórą wrażliwą mają problem z doborem kosmetyków, mówi się o tzw. "zespole nietolerancji kosmetyków". Dlatego w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii powinniśmy w pierwszej kolejności postawić na kosmetyki pozbawione kompozycji zapachowych, barwników, alkoholu, surowców o wysokim potencjale alergennym.

Kosmetyki dla alergików powinny zawierać składniki o działaniu:

  • łagodzącym podrażnienia,
  • intensywnie nawilżającym, wiążącym wodę w naskórku i tworzącym na powierzchni skóry film zapobiegający jej odparowywaniu,
  • wspomagającym prawidłowe działanie bariery naskórkowej,
  • działających ochronnie przed wpływem promieniowania UV i wolnych rodników.

Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. Pantenol (prowitaminę B5), CICA (centella asiatica), witaminę E, masło shea, allantoinę czy żel z aloesu. Znajdziecie je m.in. w serii dermokosmetyków SENSITIVE marki FLOSLEK PHARMA. To bezpieczne i skuteczne preparaty, bogate w składniki aktywne o udowodnionym działaniu nawilżającym, regenerującym i natłuszczającym, przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, o wrodzonej lub nabytej nadwrażliwości, z tendencją do podrażnień i zaczerwienień. Co ważne, wysoka tolerancja i skuteczność dermokosmetyków SENSITIVE została potwierdzona badaniami dermatologicznymi i aplikacyjnymi z udziałem 624 probantów ze skórą nadwrażliwą, skłonną do alergii, w tym również z pozytywnym wywiadem atopowym i udokumentowaną alergią.

Czy można mieć alergię na kosmetyki kolorowe?

Kosmetyki do makijażu to przede wszystkim podkłady, korektory, cienie do powiek, róże, bronzery, tusze do rzęs, szminki i błyszczyki. Stosowane w nich są głównie barwniki i pigmenty, ale ważnymi składnikami są również konserwanty i substancje zapachowe. Wszystkie te związki mogą wywoływać podrażnienia czy nawet reakcje alergiczne. Kosmetyki kolorowe często stosujemy codziennie, nakładamy bezpośrednio na skórę, mają one też kontakt błonami śluzowymi, dlatego powinny być w pełni bezpieczne. Zazwyczaj ich używanie nie wywołuje działań niepożądanych. Ale by zminimalizować niekorzystne skutki stosowania kosmetyków kolorowych powinniśmy kontrolować skład preparatów i stosować się do wskazówek producenta dotyczących bezpiecznego używania produktu.

Jeśli wiemy, które składniki nam nie służą – sprawa jest prosta. Wystarczy sprawdzić INCI kosmetyku i wybrać taki, w którym nie znajdziemy niepożądanego surowca. Jeżeli jednak nie mamy tej wiedzy, a jednocześnie mamy podejrzenie, że wystąpić może u nas alergia na kosmetyki kolorowe, sięgnijmy po te, które powstały specjalnie dla osób ze skórą wrażliwą i skłonnością do występowania podrażnień. W ofercie FLOSLEK jest m.in. Krem BB krem tonujący SENSITIVE do skóry wrażliwej z filtrami SPF50, z ekstraktem z CICA i pantenolem, którego bezpieczeństwo potwierdzono w badaniach pod okiem dermatologa na grupie osób ze skórą wrażliwą i alergiczną. Dzięki takiemu kosmetykowi możemy cieszyć się nie tylko bardzo wysoką ochroną UV, nawilżyć skórę, złagodzić podrażnienia, ale też zakryć niedoskonałości i wyrównać koloryt. Dermokosmetyki SENSITIVE polecane są dla osób zmagających się z alergią i podrażnieniami skóry.

Czego unikać w kosmetykach dla alergików?

Występowanie alergii to sprawa indywidualna, dlatego nie istnieje jedna, uniwersalna lista substancji, które mogą powodować podrażnienia skóry. Każdy z nas może reagować alergią na zupełnie inne składniki. Lata badań i obserwacji pozwalają jednak wskazać te najbardziej uczulające substancje, których w kosmetykach hipoalergicznych stosować się nie powinno. Do tej grupy zaliczyć możemy z pewnością:

  • Alkohol etylowy;
  • Kwasy owocowe (AHA);
  • Konserwanty, m.in. Fenoksyetanol (Phenoxyethanol);
  • Oleje mineralne, takie jak olej wazelinowy, olej parafinowy, wazelina, parafina;
  • Olejki eteryczne, m.in. miętowy, tymiankowy, cytonellowy, cynamonowy, pimentowy, lebiodkowy, cytrynowy, melisowy. Podkreślić tu jednak musimy, że niektóre olejki mogą łagodzić stany zapalne skóry – wśród nich wyróżnić warto olejek rumiankowy, migdałowy czy różany;
  • Substancje zapachowe, a wśród nich m.in.: aldehyd cynamonowy, izoeugenol, eugenol, geraniol.

Należy jednak pamiętać, że wrażliwość skóry na konkretne substancje, zawarte nawet w kosmetykach hipoalergicznych, jest cechą indywidualną – kosmetyk, który okazał się całkowicie bezpieczny dla Twojej koleżanki, Twoją skórę może uczulić, i odwrotnie.