Higiena okolic intymnych

Higiena okolic intymnych

Okolice intymne, szczególnie u kobiet, są szczególnie delikatne i wrażliwe. Łatwo ulegają otarciom i uszkodzeniom. Wymagają niezwykle delikatnej i troskliwej pielęgnacji. Higiena tej strefy jest nie tylko zabiegiem dającym poczuje świeżości, lecz również ochroną przed stanami zapalnymi i infekcjami. Preparaty z tej grupy należą, obok preparatów przeznaczonych do ochrony skóry dzieci do 3. roku życia oraz kosmetyków do pielęgnacji okolic oczu, do najdelikatniejszych. Ich skład musi być starannie dobrany i przebadany w specjalistycznych ośrodkach przez lekarzy ginekologów i dermatologów pod względem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

CO PROWADZI DO ZAKAŻEŃ OKOLIC INTYMNYCH?

Organizm wyposażony jest we własny mechanizm obronny, który skutecznie chroni miejsca intymne przed infekcjami. Głównymi jego elementami są: odpowiednie, kwaśnie pH pochwy, którego wartość wynosi około 5,5, oraz specyficzna mikroflora miejsc intymnych, która jest siedliskiem pałeczek kwasu mlekowego LAB (Lactic Acid Bacteria) zwanych „stróżami zdrowotności pochwy”. Czynniki te utrzymują kwaśny odczyn środowiska i stanowią barierę ochronną przed szkodliwymi mikrobami, w tym groźnym grzybem Candida albicans. Gdy równowaga mikroflory – stosunek pałeczek kwasu mlekowego do chorobotwórczych mikroorganizmów – zostaje zachwiana, wzrasta ryzyko podrażnień i zakażeń.

Czynnikami mającymi negatywny wpływ na mikroflorę okolic intymnych, co może prowadzić do uciążliwych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienia czy przewlekłe stany zapalne lub grzybicze są:

  • Niewłaściwa higiena codzienna.
  • Kuracje antybiotykowe.
  • Antykoncepcja.
  • Zaburzenia hormonalne związane z okresem ciąży bądź menopauzy.
  • Alergie.
  • Cukrzyca.
  • Kąpiele z użyciem mydła o wysokim pH (pH 11-12).

JAK PIELĘGNOWAĆ OKOLICE INTYMNE?

Podstawowym warunkiem prawidłowej higieny intymnej jest regularne mycie oraz codzienna wymiana bielizny. Przy tym warto wiedzieć, że od mycia w wannie zdecydowanie zdrowszy jest prysznic. Przemywając intymne części ciała zawsze należy pamiętać o właściwym kierunku (zawsze od przodu ku tyłowi), aby zapobiec przedostaniu się groźnych mikroorganizmów z okolic odbytu do pochwy. Nie powinno się używać gąbek, które mogą stanowić siedlisko bakterii. Zwykłe mydło warto zastąpić specjalnym żelem, który utrzyma lekko kwaśny odczyn pH i nie wpłynie negatywnie na naturalną mikroflorę skóry, a dodatkowo będzie działał na błony śluzowe nawilżająco, regenerująco i łagodząco. Preparaty wzbogacone o kwas mlekowy lub prebiotyk pomagają w odbudowie naturalnej flory ochronnej i hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Właściwa higiena intymna stanowi najlepszą profilaktykę i ochronę przed infekcjami dróg rodnych.