Delikatna skóra dziecka

Delikatna skóra dziecka

Skóra dzieci i niemowląt spełnia te same funkcje, co skóra dorosłego człowieka, ale jej budowa jest zupełnie inna. Zawiera więcej wody niż skóra dorosłego, nie pokrywa jej szczelny płaszcz lipidowy, a warstwa rogowa jest słabo rozwinięta. To wszytko czyni skórę maluchów wyjątkowo delikatną, cienką i wrażliwą, dlatego kosmetyki dla dzieci należy dobierać wyjątkowo starannie. Powinny być przede wszystkim bezpieczne dla ich skóry, najlepiej jeśli są pozbawione składników uczulających, takich jak alergeny, barwniki, czy kompozycje zapachowe. Warto zwrócić również uwagę, czy wybrany preparat został przebadany przez uznane instytucje, np. Centrum Zdrowia Dziecka.

ABC pielęgnacji delikatnej skóry malucha

Dzień każdego dziecka składa się z wielu powtarzalnych rytuałów takich jak kąpiel, spacer, czy przewijanie. Warto wiedzieć, jak właściwie pielęgnować tak delikatną skórę podczas mycia, zmiany pieluszki i zabawy na dworze.

Kąpiel

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego należy bardzo uważnie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne oraz kąpać dziecko w odpowiednich warunkach. Należy pamiętać, żeby nie używać intensywnie pachnących, kolorowych i pieniących się szamponów oraz mydeł. Zawierają barwniki i kompozycje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka i powodować naruszenie naturalnej bariery ochronnej jego skóry. W pomieszczeniu, w którym będzie odbywała się kąpiel, powinno być ciepło, ok. 24 – 25 stopni, a woda powinna być ogrzana do ok. 37 stopni. Wanienka nie musi być pełna, wystarczy, aby woda przykrywała dziecko do połowy.

Po kąpieli

Produkty stosowane po kąpieli powinny nawilżać, natłuszczać i wzmacniać barierę ochronną skóry dziecka. Podobnie jak w przypadku kosmetyków do mycia, najlepiej, jeżeli będą pozbawione barwników i substancji zapachowych. Skóra dziecka często ma skłonność do przesuszania się, wobec czego warto jest stosować specjalne olejki bądź emulsje dodawane do kąpieli. Mają one za zadanie nawilżać i natłuszczać skórę dziecka oraz otaczać jego skórę filmem ochronnym.

Pielęgnacja pupy dziecka

Pupa niemowlęcia jest często narażona na kontakt z drażniącymi substancjami. Jego skóra cały czas jest przykryta pieluszką i nie oddycha, przez co szybko ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom. Tylko częste przewijanie i używanie odpowiednich kosmetyków gwarantuje zdrową, niepodrażnioną skórę. Zanim rozpocznie się przewijanie dziecka należy przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak waciki, wilgotne chusteczki, czyste pieluchy oraz kosmetyki pielęgnacyjne. Pupę dziecka należy myć od przodu do tyłu (jest to szczególnie ważne u dziewczynek).W celu osuszenia można, w dalszej kolejności, użyć czystej, materiałowej pieluchy. Pośladki i okolice należy posmarować kremem, oliwką lub użyć posypki. Używane kosmetyki powinny być specjalnie dedykowane niemowlętom i nie mogą wywoływać alergii.

Na spacer

Warunki atmosferyczne mogą mieć negatywny wpływ na delikatną skórę dzieci. Dlatego w przypadku częstych spacerów należy używać starannie dobranych preparatów ochronnych. Kremy powinny być dobrane pod względem pogody i pory roku. Latem najbardziej odpowiednie będą kremy z wysokim filtrem (SPF 50), a zimą pielęgnacyjno –ochronne, które odpowiednio natłuszczą skórę dziecka. Preparaty dla dzieci powinny łatwo się rozprowadzać, łagodzić podrażnienia, zaczerwieniania i odbudowywać cienką warstwę lipidową skóry, oraz zmniejszać uczucie napięcia i szorstkości.