Czym są piegi?

Czym są piegi?

Piegi na skórze – przez niektórych uwielbiane i podkreślane, a przez innych znienawidzone. Z pewnością latem pojawia się ich na skórze coraz więcej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co wpływa na zwiększenie ilości piegów na twarzy oraz jak opiekować się cerą pokrytą tymi malutkimi plamkami.

Dowiedz się, kto jest podatny na występowanie piegów oraz jakie czynniki sprzyjają ich powstawaniu.

Co powoduje piegi?

Piegi to brązowe lub pomarańczowe plamki występujące na skórze – są gładkie w dotyku i w przeciwieństwie do pieprzyków nie wystają ponad skórę. Za kolor piegów odpowiada pigment zwany melaniną. Im więcej czasu spędzasz na słońcu, tym więcej melaniny produkuje Twój organizm.  Dlatego ilość piegów zwiększa się wraz z czasem spędzanym na słońcu.

Ważnym czynnikiem determinującym powstawanie piegów są geny - jeśli członkowie Twojej rodziny mają je na swojej skórze, prawdopodobnie Ty również będziesz ich posiadaczką, podobnie jak Twoje dzieci. Co ciekawe - nikt nie rodzi się z piegami, ale zwykle zaczynają się pojawiać już we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy zanikają w wieku dorosłym, gdy się starzejemy, niekiedy zdobią skórę przez całe życie. Naturalne jest również to, że w wielu przypadkach bledną zimą i stają się wręcz niewidoczne, a latem ciemnieją.

Czy każdy może mieć piegi?

Każdy może mieć piegowatą skórę, jednak kolor plamek może być jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od karnacji oraz koloru włosów. U osób z rudymi włosami i jasną karnacją piegi występują częściej.

Jak dbać o cerę z piegami?

Zazwyczaj skóra z piegami jest jasna, co czyni ją bardziej podatna na uszkodzenia powodowane przez promienie słoneczne. Jeśli chcesz delikatnie zakamuflować piegi, jednocześnie nawilżyć skórę i zastosować wysoka ochronę UV, wypróbuj SUN CARE Ochronny krem tonujący SPF 50+.

Czy można zapobiec piegom?

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawania piegom jest ograniczenie ekspozycji na słońce.

1. Ograniczaj przebywanie na pełnym słońcu, szczególnie w godzinach 11-16.

2. Stosuj odzież chroniącą przed działaniem promieni UV, takie jak koszule z długim rękawem i czapki.

3. Jeśli musisz wyjść na słońce, użyj kremu z filtrem SPF 50+, aby chronić się przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Nie zapomina o reaplikacji produktu co ok. 2 godziny.