Skóra dłoni

Skóra dłoni

Skóra dłoni jest w dużej mierze pozbawiona gruczołów łojowych i podściółki tłuszczowej. Brak naturalnego natłuszczenia powoduje zwiększenie parowania przeznaskórkowego, przez co  łatwo traci ona odpowiedni poziom nawilżenia. Dłonie codziennie narażane są na działanie szkodliwych czynników takich jak słońce, wiatr, mróz, wysuszone powietrze, chlorowana, twarda woda czy detergenty. Wpływa to na zły wygląd i szybsze starzenie się skóry na dłoniach. Z wiekiem traci ona na elastyczności, mogą się też pojawić na niej plamy starcze i przebarwienia.

Jak pielęgnować skórę dłoni?

Dobry krem do rąk powinien optymalnie nawilżać, regenerować zniszczoną i podrażnioną skórę, zmniejszać szorstkość naskórka, i dodatkowo dbać o stan paznokci - zmniejszać ich łamliwość i skłonność do rozdwajania się. Składniki aktywne, które zapewniają odpowiednią pielęgnację skóry dłoni i paznokci to m.in.: keratyna, olej rycynowy (odżywienie, regeneracja), proteiny kaszmiru, jedwabiu, olej z migdałów, pantenol, ekstrakt z lilii wodnej (ukojenie), witamina E (działanie przeciw wolnym rodnikom), kompleks Etioline® (wybielanie przebarwień pojawiających się z wiekiem).

Na dzień najlepiej stosować lekkie kremy, które będą nawilżały i chroniły skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych jednocześnie nie pozostawiając na niej tłustego filmu. Na noc, na dłonie, można aplikować bogatsze kremy, które będą silnie regenerowały i odżywiały skórę. W celu wzmocnienia działanie kremu, na noc, warto zakładać bawełniane rękawiczki.

Wyjątkowo ważna jest ochrona skóry dłoni zimą, gdy jest ona szczególnie narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (mrozu na zewnątrz i suchego, przegrzanego powietrza w pomieszczeniach). Zalecane jest stosowanie bogatych kremów regenerująco-ochronnych nawet kilka razy w ciągu dnia. Skóra o tej porze roku bardzo szybko się przesusza, jest skłonna do pierzchnięcia, a nawet może pękać (najczęściej na kostkach), wobec czego wymaga intensywnej pielęgnacji. Zimą należy też pamiętać o zakładaniu rękawiczek, które zapewnią komfort dłoniom i ochronią je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Higiena rąk - żele antybakteryjne do zadań specjalnych

Szczególnie uwagę powinniśmy zwracać na higienę rąk w czasie zwiększonej liczby zachorowań na choroby wirusowe, gdy groźny jest nawet najmniejszy kontakt z wirusem. Wówczas konieczne staje się stosowanie żelu antybakteryjnego, który pomaga zredukować ilość drobnoustrojów zasiedlających powierzchnię skóry.

Preparaty na bazie alkoholu etylowego skutecznie redukują większość bakterii oraz wirusów, dlatego mogą być stosowane jako środki do dezynfekcji. Sprawdzają się w walce z wirusami lipofilnymi, które są podatne na działanie substancji rozpuszczających lipidy, np. alkoholu. Staje się to bardzo ważne zwłaszcza obecnie, gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa.

Kupując żel antybakteryjny koniecznie należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie i skład. Po pierwsze powinniśmy sprawdź, czy alkohol jest wymieniony na pierwszym miejscu wśród składników. To bardzo ważne! Od tego zależy czy produkt spełnia swoje zadanie. Preparat antybakteryjny musi zawierać alkohol o stężeniu min. 60%. Nie może ono jednak być też zbyt wysokie (powyżej 80%), gdyż wtedy żel będzie bardzo wysuszał skórę, doprowadzając do jej podrażnienia. Dobrze, jeśli w składzie żelu znajdziemy również składniki pielęgnujące i nawilżające, które zadbają o komfort i dobrą kondycję skóry rąk.