Nawilżaj skórę przez cały rok!

Nawilżaj skórę przez cały rok!

- Kategoria Porady

Każdy rodzaj skóry niezależnie od pory roku wymaga intensywnego nawilżenia. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu odpowiedniego kremu do pory roku i pory dnia. Inne produkty polecamy wiosną i latem, a inne gdy skóra wymaga ochrony przed zimnem i wiatrem.

Wiosną i latem skupiamy się głównie na nawilżeniu, zarówno w dzień, jak i w nocy.  To czas regeneracji cery po trudnym dla skóry okresie zimowym, przygotowania na produkcję witaminy D wytwarzanej pod wpływem promieni słonecznych. Musimy uzupełniać naturalne składniki nawilżające, które dostarczą i zwiążą wilgoć w warstwie rogowej naskórka. Tłuste, obciążające kremy nie są pożądane w tym okresie. Inaczej jest zimą. Wówczas nie możemy zapomnieć dodatkowo o natłuszczeniu skóry w ciągu dnia. Trzeba zadbać o jej ochronę przed działaniem mroźnego wiatru oraz niskich temperatur. Nie oznacza to jednak, że zimą skóra nie potrzebuje nawilżenia. Przeciwnie - w tym okresie jest ono bardzo ważne, ze względu na przyspieszone odparowywanie wody pod wpływem centralnego ogrzewania oraz zimnego, suchego, zimowego powietrza. Naturalna bariera ochronna skóry - płaszcz hydrolipidowy - codziennie poddawana jest niekorzystnym warunkom atmosferycznym, dlatego musimy ją odbudowywać, między innymi dzięki składnikom nawilżającym i delikatnie natłuszczającym. Dlatego nawilżamy ją nocą.

Składniki nawilżające w kosmetykach można podzielić na dwie grupy:

 • hydrofilowe - przyciągają oraz wiążą wodę. Jedne działają głównie na granicy naskórkowej, inne wnikają do głębszych warstw naskórka.
 • hydrofobowe - tworzą warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, zmniejszając ucieczkę wody z naskórka

Jakie składniki nawilżające warto polecać konsumentkom poszukującym ratunku dla przesuszonej skóry? Jakie mają właściwości i jakich rezultatów można się spodziewać po użyciu kosmetyków z ich zawartością?

Warto polecać sprawdzone i skuteczne składniki o udowodnionym działaniu nawilżającym, które nie tracą swojej atrakcyjności od lat, a konsumenci je cenią. Należą do nich:

 • pantenol (prowitamina B5) - poprawia barierę hydrolipidową naskórka, bardzo silnie nawilża, regeneruje, łagodzi, nadaje miękkość i elastyczność. Bardzo często wykorzystywany w preparatach do pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej.
 • poli-, bio- i oligo- sacharydy – o działaniu multifunkcyjnym – szybko i długotrwale nawilżającym, filmotwórczym, regenerującym i łagodzącym. O dodatkowych właściwościach przeciwzmarszczkowych oraz restrukturyzujących.
 • sok z aloesu - posiada cenne składniki, takie jak witaminy, aminokwasy, sole mineralne i enzymy. Silnie nawilża, regeneruje skórę oraz działa kojąco.
 • kwas hialuronowy - jest składnikiem cementu międzykomórkowego naskórka. Charakteryzuje się też dużą zdolnością do wiązania cząsteczek wody, przez co odgrywa bardzo dużą rolę w nawilżaniu skóry i jest bardzo częstym składnikiem produktów nawilżających i uelastyczniających. Zatrzymuje wodę, intensywnie nawilża oraz uelastycznia naskórek.
 • gliceryna - wnika w głąb naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania, ułatwia transport innych substancji skóry. Jest silną substancją higroskopijną tzn. bardzo dobrze wiąże wodę. Humektant.
 • głębinowa woda morska-  bogactwo minerałów, które są podstawowym budulcem skóry i ciała. Biorą one udział w procesach nawilżania, detoksykacji skóry czy biosyntezy protein

Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja suchej skóry? Jaki rytuał pielęgnacyjny warto zastosować?

Aby skóra była odpowiednio nawilżona, trzeba wypijać odpowiednią ilość wody dziennie. Pomaga to w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn, a także poprawia nawilżenie skóry oraz nadaje jej młody wygląd. Aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, zalecane jest stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych m.in.:

 • regularne, dokładne oczyszczanie skóry z zastosowaniem łagodnych środków myjących (min. mleczkiem, płynem micelarnym),
 • systematyczne usuwanie martwych komórek naskórka (min. peelingi enzymatyczne),
 • tonizowanie skóry w celu utrzymania jej optymalnego poziomu pH,
 • aplikację odpowiednich kosmetyków, takich jak intensywnie nawilżający żel, serum, maseczka,  bądź kremów zawierających substancje wiążące wodę, które przywracają suchej cerze naturalny wygląd i blask oraz preparatów kosmetycznych utrzymujących nawilżanie, zapobiegających utracie wody z głębszych warstw naskórka.

Produkty powiązane: