Dlaczego skóra jest wrażliwa?

Dlaczego skóra jest wrażliwa?

Zaczerwienienia, podrażnienia, nadmierna reakcja na czynniki zewnętrzne, szczególnie na zmiany temperatur - to najczęściej występujące objawy u osób z cerą wrażliwą. Co je powoduje?

Przyczyny skóry wrażliwej to temat złożony, tak naprawdę wciąż niedostatecznie poznany.

Nieszczelna bariera naskórkowa

Za podstawową przyczynę problemu skóry wrażliwej uważa się zaburzenia funkcji barierowych naskórka. Budowa warstwy rogowej naskórka porównywana jest do budowy muru. Funkcję cegieł pełnią komórki – keratynocyty, funkcję zaprawy murarskiej – mieszanina lipidów tworzona przez m.in.: wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalan, ceramidy. Jeżeli warstwa lipidowa jest spójna, skóra prawidłowo pełni funkcję bariery ochronnej. Jeżeli w strukturze cementu międzykomórkowego pojawią się ubytki, nieszczelności, naraża to skórę na zwiększoną utratę wody, ale też wnikanie szkodliwych czynników ze środowiska zewnętrznego. Mikropyły zawieszone w powietrzu, dymy, gazy toksyczne, bakterie, promieniowanie słoneczne i tym podobne czynniki zewnętrzne, wnikając przez uszkodzony cement międzykomórkowy, przyczyniają się do rozwoju objawów nadwrażliwości skóry.

Czynniki wywołujące wrażliwość skóry

Wśród czynników, które prowokują wystąpienie objawów skóry wrażliwej (zaczerwienienia, uczucia ściągnięcia, przesuszenia, kłucia, swędzenia itd.) wyróżniamy:

  • czynniki środowiska zewnętrznego – wspomniane wyżej zanieczyszczenia powietrza,
  • czynniki fizyczne – promieniowanie UV, wiatr, wysokie i niskie temperatury,
  • czynniki związane ze stylem życia – dieta, picie alkoholu, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja; na tę składa się m.in.: brak starannego demakijażu, zbyt gorąca woda do kąpieli, zbyt mocno odtłuszczające skórę kosmetyki do mycia, nadmiar kosmetyków i szereg innych zaniedbań i błędów w pielęgnacji,
  • czynniki hormonalne,
  • czynniki psychologiczne, czyli emocje i stres.

Rola układu nerwowego

Jednym z objawów wrażliwości skóry jest zaczerwienienie. Objawy nadwrażliwości skóry są bardzo często obserwowane u osób z cerą naczyniową i trądzikiem różowatym. Za nagłe zaczerwienienie skóry pod wpływem np. stresu, czy gorącego powietrza, odpowiada gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry. Na rozszerzenie naczyń krwionośnych wpływa uwolnienie histaminy, do którego dochodzi pod wpływem neuroprzekaźników. Labilność naczyń krwionośnych, w połączeniu z subiektywnymi odczuciami (kłucie, ściągnięcie, swędzenie), wskazują na udział w mechanizmie powstawania skóry wrażliwej nieprawidłowo działającego układu nerwowego. Relacja układu nerwowego i skóry wrażliwej to skomplikowany temat, jeszcze niewystarczająco zbadany przez naukowców.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Prawidłowa pielęgnacja cery wrażliwej zaczyna się od unikania czynników, które wywołują objawy nadwrażliwości. Bardzo ważna jest odbudowa bariery lipidowej naskórka, pomocnym narzędziem w tym procesie będą naturalne masła i oleje zawarte w dermokosmetykach. Skóra wrażliwa potrzebuje kosmetyków nawilżających, łagodzących, kojących nieprzyjemne odczucia, regenerujących.