ABC zimowej ochrony

ABC zimowej ochrony

- Kategoria Porady

Zima to dla skóry trudny okres - niewłaściwie pielęgnowana szybko ulega podrażnieniom i wysuszeniu. Chcesz, aby była gładka, jędrna i dobrze nawilżona? Postaw na zimową pielęgnację dostosowaną do Twoich potrzeb. Lekkie kremy nawilżające stosuj tylko podczas przebywania w domu, bezpośrednio przed wyjściem stosuj  preparaty o bogatszej konsystencji i odżywczej formule. Możesz również sięgnąć po specjalistyczne produkty opracowane z myślą o potrzebach skóry w okresie zimowym, np. dermokosmetyki z linii Winter Care marki FLOSLEK Laboratorium.

Niskie temperatury, przenikliwy wiatr i ostre promienie słoneczne mają bardzo niekorzystny wpływ na stan naszej skóry. Sytuacji nie poprawia przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach (tu panuje bardzo niska wilgotność powietrza) i gwałtowne zmiany temperatury. W takich warunkach nasza skóra bardzo szybko traci wilgoć, elastyczność i sprężystość. Im na dworze jest zimniej, tym wolniej pracują nasze gruczoły łojowe. To sprawia, że lipidowy płaszcz ochronny skóry staje się cieńszy, a ona sama traci elastyczność. Ponadto, zimne powietrze jest bardzo suche, prawie zupełnie pozbawione wilgoci. Skóra podczas mrozów traci dwa razy więcej wody niż latem.

Zima to również okres oznaczający uboższą dietę. Brak odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów sprawia, że kondycja skóry osłabia się, staje się ona podatna na podrażnienia. Aby temu zapobiec w tym okresie należy stosować preparaty bogate w składniki odżywcze oraz natłuszczające, które utworzą na ciele ochronny film.

W sposób szczególny o skórę zimą powinny dbać osoby, które mają cerę wrażliwą, skłonną do przesuszeń oraz osoby o skórze naczynkowej. Dokonując wyboru kremu na zimę, należy kierować się indywidualnymi potrzebami skóry.

Jaki typ skóry jest najbardziej narażony na problemy w okresie zimy?

Cera tłusta, mieszana i normalna posiada naturalną ochronę w postaci warstwy tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe. Ten rodzaj cery najlepiej radzi sobie z mrozem i wiatrem, choć również wymaga wsparcia. Cera sucha i wrażliwa pozbawiona jest jakiejkolwiek warstwy ochronnej. Narażona na utratę elastyczności i odwodnienie wymaga stosowania preparatów odżywczych. Jednak to cera naczynkowa z tendencją do pękających naczynek cierpi zimą najbardziej, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Poddawanie jej gwałtownym zmianom temperatury powoduje, że naczynka krwionośne kurczą się i rozszerzają na przemian. Stanowi to dla nich duży wysiłek i jeśli są zbyt kruche, pękają. Dla tak delikatnej cery najlepsze są kremy wzbogacone o substancje wzmacniające, uszczelniające i obkurczające naczynka.

Jakie składniki powinny zawierać zimowe kosmetyki?

Krem na zimę powinien przede wszystkim być typem emulsji w/o, gdzie fazą ciągłą są składniki tłuszczowe. To one tworzą okluzję na skórze i skutecznie ją zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi podczas zimy.  Substancje które powinny znaleźć się w składnikach kremu celem odżywienia i ochrony skóry to:

  • oleje roślinne np. migdałowy, morelowy, arganowy, z oliwek, awokado i wiele innych,
  • masło shea ( naturalny filtr UV),
  • woski (pszczeli, kandelila, karnauba, lanolina),
  • kwasy tłuszczowe ( mirystynowy, stearynowy, palmitynowy),
  • witaminy np. E i A.

Natłuszczanie skóry to jeszcze nie wszystko. Dobry krem na zimę powinien zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem UV.

Zima w mieście

Zimą musimy aktywnie chronić skórę. Tak samo jak zakładamy ciepłą kurtkę, rękawiczki i czapkę, musimy zadbać o stworzenie skutecznej bariery chroniącej twarz przed niską temperaturą i wiatrem. Dlatego przed wyjściem z domu warto nałożyć Krem ochronny zimowy - zawarte w nim składniki aktywne (witamina E, olej ze słodkich migdałów, pantenol) zabezpieczą skórę twarzy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Naczynka pod specjalną ochroną

Osoby o skórze wrażliwej, naczynkowej i źle reagującej na wahania temperatur powinny szczególnie zadbać o właściwą pielęgnację. Aby wzmocnić naczynka krwionośne i zapobiec ich pękaniu pod wpływem mrozu i zmian temperatury otoczenia warto stosować specjalne produkty ochronne. Krem tłusty do cery z problemami naczyniowymi ZIELONA FORMUŁA na zimę zawiera ekstrakty z kasztanowca, arniki górskiej i miłorzębu japońskiego, dzięki którym uszczelnia naczynia krwionośne, nawilża i wygładza skórę. Zielona barwa kremu ułatwia natomiast maskowanie rozszerzonych naczynek.

Dla aktywnych

Zimą dzień jest bardzo krótki, a słońce – na wagę złota. Ale uwaga, promienie słoneczne odbite od śniegu mogą nawet spowodować poparzenia. A niewiele rzeczy tak szkodzi naszej cerze jak nadmiar promieni UVA i UVB. Dlatego oprócz okularów przeciwsłonecznych czy przyciemnianych gogli w zimowym niezbędniku muszą znaleźć się kremy z filtrami zatrzymującymi szkodliwe zakresy słonecznego promieniowania. Możemy sięgnąć po krem ochronny na narty i sporty zimowe SPF 20, który skutecznie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB oraz mrozem, gwałtownymi zmianami temperatur, wiatrem i wilgocią. Natomiast w wyższych partiach gór, gdzie światło słoneczne odbijające się w śniegu jest bardzo intensywne, warto sięgnąć po Krem zimowy przeciwsłoneczny SPF 50+, który zapewnia najwyższą ochronę - zapobiega stanom zapalnym i nadmiernej pigmentacji nawet przy bardzo intensywnej ekspozycji na słońce.

Pozycje obowiązkowe

Równie istotna zimą jest ochrona skóry dłoni, zwłaszcza, że jest ona niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych. Wystarczy jeden spacer bez rękawiczek, a nasze ręce stają się podrażnione i wysuszone. Krem zimowy do rąk i paznokci z keratyną i witaminą E wygładza, nawilża i natłuszcza naszą skórę, chroniąc naskórek przed wysuszeniem i przynosi natychmiastowa ulgę. Poprawia także wygląd paznokci. Dzięki niemu nasze dłonie pozostają  gładkie i miłe w dotyku.

Zimą nie można również zapomnieć o ustach, które mają cienką, delikatną skórę, pozbawioną gruczołów łojowych, przez co są podatne na uszkodzenia. Trzeba więc o nie dbać - natłuszczać i zabezpieczać jeszcze intensywniej niż skórę twarzy, czyli używać pomadek ochronnych do ust z filtrem UV SPF 20.

Dla dzieci

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i mało odporna na niekorzystne warunki panujące na zewnątrz, dlatego przed każdym spacerem odsłonięte części ciała dziecka należy starannie zabezpieczyć odpowiednim kremem. SOPELEK – Krem ochronny dla dzieci i niemowląt na zimę znakomicie chroni przed zimnem, mrozem wiatrem, wilgocią i szkodliwym działaniem promieni słonecznych już niemowlęta powyżej 6. miesiąca życia.

Jolanta Bereszyńska
Ekspert R&D (Badań i Rozwoju) Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK