Niesamowite właściwości ziół adaptogennych: ashwagandha

Niesamowite właściwości ziół adaptogennych: ashwagandha

Ashwagandha kojarzona jest głównie jako jeden z najbardziej znanych i cenionych adaptogenów. Pomaga organizmowi przystosować się do niesprzyjających warunków środowiskowych oraz zmniejszyć skutki działania stresu. 

Ashwagandha co to?

Nazwa pochodzi od słów ashwa (koń) i gandha (zapach), co określa charakterystyczną woń korzeni rośliny. Inne określenia ashwaghandhy, tp: witania ospała, śpioszyn lekarski, żeń-szeń indyjski czy wiśnia zimowa. Znalazła zastosowanie w lecznictwie naturalnym, gdzie wykorzystywany jest nie tylko korzeń rośliny, ale również liście, kwiaty, owoce i ziarna. Być może słyszałeś o „Ashwagandha churna”, drobno przesianym proszku, który można mieszać z wodą, ghee lub miodem. Ten proszek jest niezwykle popularny ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.

Ashwagandha jest adaptogenem, co oznacza, że sprzyja stabilizacji procesów fizjologicznych, a także wpływa na wyciszenie, ukojenie oraz redukcję stresu. Szerokie zainteresowanie tym składnikiem w kosmetologii wiąże się również z właściwościami pielęgnacyjnymi – łagodzeniem i wsparciem procesów regeneracyjnych w naskórku. Ashwagandha znajduje zastosowanie w produktach do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Wspiera redukcję niedoskonałości, wpływa na poprawę elastyczności i jędrności skóry, wykazuje działanie anti-aging.

Co dokładnie sprawia, że ashwagandha jest tak korzystna? 

Wszystkie rośliny posiadają szereg specjalnych związków zwanych fitoskładnikami, które pełnią przeróżne funkcje w celu utrzymania dobrej kondycji i ochrony rośliny, która nie może się poruszać/ przemieszczać, aby zagwarantować sobie odpowiedni rozwój.

Niektóre fitoskładniki wykazują działanie zbliżone do funkcjonowania układ odpornościowego, który  reaguje w przypadku niesprzyjających warunków, inne z kolei po prostu pomagają roślinie wzrastać. 

Fitoskładniki wykazują również pozytywny wpływ na stan i funkcjonowanie skóry – największego i najbardziej narażonego na działanie czynników środowiskowych organu w ludzkim ciele.

Ashwagandha właściwości kosmetyczne:

  • wygładza i nawilża skórę;
  • zmniejsza niedoskonałości skóry;
  • zwiększa elastyczność skóry;
  • chroni przed działaniem czynników zewnętrznych;
  • zapobiega powstawaniu przedwczesnych oznaków starzenia;
  • poprawia wygląd skóry;
  • przywraca skórze naturalną równowagę;
  • niweluje oznaki zmęczenia i stresu.

Ashwaghandha to jedno z wiodących ziół adaptogennych wykorzystanych do stworzenia nowej linii pielęgnacyjnej FLOSLEK: ADAPTOGEN zioła i adaptogeny. Sprawdź wkrótce wśród naszych nowości!