Czytamy etykiety kosmetyków. Co oznacza skrót PAO?

Czytamy etykiety kosmetyków. Co oznacza skrót PAO?

- Kategoria Porady

PAO (Period After Opening) – jest to międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje na przydatność produktu po otwarciu opakowania.

Na produktach kosmetycznych możesz znaleźć symbol PAO i liczbę, za którą znajduje się litera „M”, np. PAO 12M lub ikonę otwartego słoika, na którym zapisana jest liczba i litera „M”.

Jest to bardzo ważna informacja, która wskazuje, ile miesięcy po otwarciu produktu należy go wyrzucić, jeśli nie został zużyty do końca.

Przykład: 12M oznacza, że produkt nadaje się do użycia przez 12 miesięcy po otwarciu opakowania. Warto zatem zapamiętać miesiąc, w którym kosmetyk został rozpakowany. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie tej informacji na dnie opakowania kosmetyku – jest to łatwy sposób, dzięki któremu z łatwością możesz sprawdzić przydatność ulubionego kremu nawilżającego lub odżywczej maseczki.

Stosowanie kosmetyków w okresie wskazanej przez producenta przydatności zapewnia bezpieczeństwo, a także utrzymanie walorów pielęgnacyjnych produktu.

Jak przechowywać kosmetyki?

Poszczególne grupy kosmetyków posiadają różne terminy przydatności. Wpływ na jakość produktów pielęnacyjnych ma również sposób ich przechowywania. Oto kilka wskazówek, jak robić to prawidłowo, by cieszyć się ulubionymi kosmetykami zgodnie z infromacją PAO:

każdorazowo myj ręce przed przystąpieniem do aplikacji kosmetyków;

zamykaj opakowanie produktu po każdym jego zastosowaniu, aby ograniczyć dostęp powietrza;

nie zostawiaj produktu w oświetlonym miejscu – najlepiej, aby kosmetyki stały w zamkniętej szafce lub na zacienionej półce;

staraj się nie zanurzać palców w produkcie, jeśli masz taką możliwość, do wydobywania kremu ze słoiczka zastosuj szpatułkę kosmetyczną i myj ją po każdym użyciu;

nie zostawiaj kosmetyków w samochodzie w upalny dzień;

kosmetyki do pielęgnacji i makijażu traktuj jako rzeczy osobiste i staraj się nie dzielić nimi z innymi.